En Tehlikeli 10 Katil Balık

Katil balık denince aklımıza ilk gelen tür köpek balığı oluyordur. Ama doğa öylesine büyüleyici ve öylesine geniş ki bütün düşüncelerinizi bir anda değiştirebilir. Bu yazımda sizi yeni katil balıklarla tanıştırıp bulundukları bölgeler hakkında bilgilendirmeler yapacağım. Yazımın sonunda yeni katil balık fobileriniz oluşabilir benden söylemesi.

10 ) Goliath Kaplan Balığı

Goliath kaplan balığı görünüş olarak piranha’yı andırıyor. Görünüşü gerçekten korkutucu olan bu tür en fazla 6 metre uzunluğuna erişebiliyor. En fazla dedim ama altı metrenin 2 katlı bir binaya eşdeğer olduğunuda belirtmeden geçmeyeceğim. 60 kilogram ağırlığında olan Goliath Kaplan Balığı avını bir kaç saniye içerisinde parçalayıp yutabiliyor. Genellikle orta afrika sularında bulunmaktadır. Olurda o taraflara yolunuz düşerse dikkatli olmanız yararınıza olacaktır.

kaplan balığı

9 ) Piraiba Kedi Balığı

Amazon’da barınan en tehlikeli türlerden birisi Piraiba cinsi kedi balığıdır. En tehlikeliler arasına alıyorum çünki kedi , köpek hatta insan yiyebilen bir tür. Amazon’da balıkçılar tarafından yakalandığında ağzında iki insan bacağı görülüyordu. Balıkçıklar karaya çıkarıp parçaladıkları zaman içerisinden büyük kuşlar , maymun ve kedi gibi hayvanlar olduğunu da görüyorlar. Kendine has taktiğiyle hayvanları suya çekip tek lokmada yutan bu balık listemize girmeyi sonuna kadar hakediyor.

The-Piraiba-kedi balıgi

8 ) Goonch Balığı

Hindistan ve Nepal arasında bulunan Kali Nehri’nde gizemli kaybolmalar ve boğulmalar gerçekleşiyordu. Bu ölümlerin altından keskin dişleri ile 7 adım uzunluğunda olan korkunç görünümlü Goonch Balığı çıktı. Bu kahverengi balık türlü hikayelere de konu oldu haliyle. Hindistan ‘da ölülerin yakılıp nehre atılmasından dolayı balığın insan etine karşı bir zevk duymaya başladığı da bu hikayeler arasında.

goonch balığı

7) Büyük Barracuda

Genellikle açık denizlerde bulunan Barracuda’lar benim gözümde metal dedektörüdür. Eğer deniz içerisindeyseniz ve parlak metal yada ışıltılı bir koruyucuya sahipseniz Barracuda reyiz size bir sürpriz yapabilir. 6 metre ve 100 kiloya yakın bir sürprizin ise pek tatlı olacağını sanmıyorum.

Great-Barracuda500

 6) Yayın Balığı ( wels )

Avrupa sularını diğer sulara nazaran daha güvenli sanıyor olabilirsiniz. İşte bu katil balık fikrinizi tamamiyle değiştirecek. Berlin Gölü’nde ve Volga Nehri’nde yüzmeyi düşünüyorsanız bir daha düşünmenizi tavsiye ederim. 3 tona yakın ağırlığa erişebilen bu balık  Alman yüzücülerden birini de mideye indirmiş.

yayın balığı

5)Stingray Büyük Tatlı Su Balığı

Bu zehirli canavar Güneydoğu Asya’nın bulanık sularında avını beklemekte. En büyük tatlısu canavarlarından biri olan stingray 2 tona yakın bir ağırlığa sahip. Eğer üzerinde durduğunuz nehir suyu hareketlenmeye başlarsa büyük ihtimalle balığın üzerinde duruyorsunuzdur ve hareketsiz durmanız sizin yararınızadır.

uzun geniş balık

4) Turna Balığı

Kuzey Amerika tatlı sularında yaşayan bu balığın birçok türü bulunmakta. Uzunluğu yaklaşık olarak 1 metre olan Turna Balığı ağırlık olarak ise 20 kilo gelmekte. Turna Balıkları avını ısırır ve bu ısırık genelde ölümle sonuçlanır.

turnabalığı

3) Elektrikli Yılan Balığı

İşte geldik en sevdiğim balık türüne. Aslında her eve lazım bu balıklardan. Yılan balığı avına 600 V elektrik veriyor ve kendini böyle koruyor. Verdiği bu elektrikle direkt olarak avını öldürme yoluna da gidebiliyor. Yaklaşık 50 kg ağırlığında olan bu balıklara dokunmak istiyorsanız kesinlikle plastik eldiven kullanmalısınız.

Electric-Eel

2) Timsah Gar

Amerika Birleşik Devletleri’nin Güneydoğu sularında bulunan bu canavar görünümüyle bir timsahı andırıyor. Devasa bir ağza ve çivi gibi dişlere sahip bu canavar listemizin ikinci sırasına oturuyor. Bu balığın sicili temiz olsa da denizlerde açıklanamayan bir çok ölüm ile de bağlantısı olduğu düşünülüyor.

timsah gar

 

1) Boğa Köpek Balığı

Fimlere konu olan , katil balık dendimi akla ilk gelen görüntü kendilerine aittir. Sicili en kötü olan köpek balığı da kendileridir. New Jersey sularında onlarca ölüme ve yaralanmaya sebeb olmuştur. Köpek balıkları içerisinde en saldırgan olan türdür. Listemizin bir numarası olmayı sonuna kadar hakediyor.

köpek balığı

One Response

  1. cebeci çilingir 16 Ocak 2017 Reply

Leave a Reply