En İyi Aşk Filmleri (2013)

Aşka ve romantik filmler izlemek erkekler için pek çekici bir aktivite değildir ancak iyi bir filme kız erkek kimse itiraz etmez. Sinemada romantik film türü artık yanında komedi olmadan pek anılmaz oldu. Özellikle Hollywood’tan eskisi gibi kaliteli aşk dramaları pek çıkmıyor artık. İyi hikâyelerin pek çoğu romanlardan uyarlama ve yahut yeniden çekilmiş filmler. Buna rağmen Türk izleyicisinin en çok rağbet ettiği romantik filmler yine Hollywood yapımı romantik aşk filmleri. Sevgilinizle (tamam hadi yalnız da olabilir) güzel bir aşk filmi izlemek istiyorsanız ve artık yeni bir şeyler arıyorsanız işte size güzel bir derleme. Ünlü film değerlendirme sitesi IMDB’nin anlık verilerine göre 2013 yılının -ki hala başında sayılırız- en iyi romantik aşk filmleri sıralaması şu şekilde olmuş:

1-) Les Misérables – Sefiller (2012)

sefiller
[reklam1]
Viktor Hugo’nun klasikleşmiş romanından beyaz perdeye aktarılan Sefiller devrimin arefesindeki Fransa’da geçiyor. Hapishaneden yeni kurtulan Jean Valjean ve onu tekrar içeri tıkmak için çok hevesli olan müfettiş Javert’in kovalamaca hikâyesinin etrafında geçen muazzam bir aşk, şefkat ve hayatta kalma mücadelesi… 85. Oscar Ödülleri töreninin sürprizlerinden biri de ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Ses Miksajı’, ‘En İyi Makyaj ve Saç’ gibi kategorilerde Oscar alan ‘Sefiller’ (Les Misérables) filmi iyi bir romantizmin yanında güzel bir görsel şölen de vaad ediyor.

1-) Silver Linings Playbook – Umut Işığım (2012)

umut-isigim
Silver Linings Playbook (Umut Işığım) başrollerinde son yıllarda adından sıkça söz ettiren başarılı oyuncu Bradley Cooper ve güzeller güzeli Jennifer Lawrence’ın bulunduğu hoş bir seyirlik. Eşlerinden farklı şekillerde ayrı kalmış ve bunun üstesinden gelemeyen iki sorunlu insanın birbirine tutunma mücadelesinin zaman zaman komik bazen de duygusal öyküsünü anlatan Umut Işığım izleyen herkeste güzel duygular uyandıracak bir film. Jennifer Lawrence’ın kendisine Oscar kazandıran oyunculuk performansı da ayrıca izlenmeye değer.

The Host – Göçebe (2013)

gocebe

Alacakaranlık romanlarıyla dünyanın en çok okunan yazarlarından biri olan Stephenie Meyer’ın bir başka romanından uyarlanan The Host (Göçebe) uzaylılar tarafından istilan edilen dünyada geçiyor. Zihinleri ve bedenleri ele geçirilen insanların arasında hayatta kalmayı başarabilmiş iki aşık olan Melanie ve Jared’ın sürükleyici öyküsü bilim kurgu ve romantizmi bir arada sunuyor. Uzaylılar tarafından ele geçirilen Melanie’nin duygularını kullanarak dünyadaki tüm insanlığı ele geçirmeye çalışacaklar ve bakalım sonunda kim kazanacak? Türkiye’de 29 Mart 2013’te gösterime girecek olan The Host (Göçebe) filminin yönetmeni usta isim Andrew Niccol.

4-) The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları (2012)

saksi-olmanin-faydalari

Kişisel olarak beni en heyecanlandıran filmlerden biri olan The Perks of Being a Wallflower – Saksı Olmanın Faydaları filmi yine bir roman uyarlaması ancak bu kez diğerlerinden çok farklı. Çünkü daha gerçekçi ve duygusal bir hikâye. Stephen Chbosky aynı adlı romanından uyarlanan film kötü bir çocukluk geçiren lise öğrencisi Charlie’nin en yakın arkadaşının intihar etmesinin ardından tekrar hayata tutunma mücadelesini anlatıyor. Mektuplar aracılığıyla ilerleyen kurguda İngilizce öğretmeni Bill’in yardımlarıyla normale dönmeye çalışan Charlie’nin yaşadıkları insana hayatı ve gençliği yeniden sorgulatacak nitelikte. Aslında bu filme bir aşk filmi demek yanlış olur çünkü içerisinde dostluk, gençlik, toplumsal eleştiri de fazlasıyla var. Yer yer güldüren yer yer ağlatacan gerçekten kaliteli bir yapımla karşı karşıyayız. Genç oyunculardan Logan Lerman içine kapanık, duygusal fakat yaşamak isteyen bir genci canlandırmada çok iyi iş çıkarmış. Yardımcı rollerde Ezra Miller ve Emma Watson da rollerinin hakkını vermiş ve ortaya sağlam bir iş çıkmış. Şefin tavsiyesi bu filmdir!

5-) Safe Haven (2013)

safe-haven

Bu yılın adından en çok söz ettirecek romantik filmlerinden biri olmaya aday olan Safe Haven alkolik kocasından kaçarak yeni bir hayata başlamak isteyen Erin Tierney’in küçük bir kasabada yaşadığı büyük ve tutkulu aşk hikayesini anlatıyor. Kendine yeni isim olarak Katie’yi seçen Erin yeni komşusu Jo’nun girişimleri ile ölen karısının ardından çocuklarına tek başına bakmaya çalışan Alex Wheatley’e aşık olur ve olaylar gelişir. Katie rolünde Julianne Hough, esasoğlanımız Josh Duhamel, yardımcı kadın oyuncumuz How I Met Your Mother serisiyle hayatımıza giren ve bir daha çıkmaya Cobie Smulders ve kötü koca rolün David Lyons bulunuyor.
[reklam3]

Leave a Reply