sponsor bağlantılar

En Tehlikeli 10 Köpek Cinsi

pitbull

Bilim & Doğa

08 Temmuz 2013

ekledi.

59 yorum yazıldı

68461 kez incelendi.

Köpekler insanların en sadık dostları olarak nâm salmış, gerçekten de pek çok evcil hayvana göre oldukça uysal yaratıklardır. Ancak bazı türleri var ki kötü niyetli insanların eline düşerse tam bir canavara dönüşebilir. Tüm hayvanlarda içgüdüsel olarak bulunan kendini savunma duygusu körüklenerek saldırganlaştırılan bu köpek türleri gerçekten çevresi için tehdit haline geliyor ya da getiriliyor. Bu durumun belki de en büyük nedeni olan organizasyonsa hayvan dövüşleri. Geçmişi tâ ilk çağlara kadar uzanan hayvan dövüşleri malesef günümüzde hala devam eden ilkel bir gelenek. Bu vahşi eğlence(!) üzerinden keyif ve rant sağlayan insanlar daha saldırgan türler elde etmek için pek çok köpek ırkını çiftleştirip aslında olmaması gereken cinsler ortaya çıkardı. Pek azı doğal olan bu tehlikeli köpek cinslerini kısaca tanıtmaya başlayalım.

10) Rottweiler

rotweiler

Yine Almanya kökenli bir ırk olan Rottweiler cinsi köpeklerin geleneksel adı Rottweiler Metzgerhund yani Rotweil Kasabı’dır. Erkek olanları 60 kilograma kadar ulaşabilen bu tür uysallığı ev eğitililebilirliği ile tanınsa da yetenekleri ve gücü insanı hayrete düşürecek cinstendir. Çoban köpeği olarak kurtlardan ayılara kadar birçok vahşi hayvanla başaçıkabilmesi nedeniyle tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. Adını aldığı Almanya’daki Rotweil şehrinde hemen her yerde heykelleri bulunmaktadır.

9) Great Dane

Great-Dane-En-Tehlikeli-Kopekler Great-Dane-En-Tehlikeli-Kopekler-

Adından da anlayacağınız üzere en uzun boylu köpek cinslerinden birinden bahsediyoruz. Danimarka tazısı olarak da bilinen Great (Büyük) Dane’lerin ağırlığı 90 kiloya kadar çıkabildiği gibi boyları da 112 santime kadar uzayabiliyor. Antik dönem Grek paralarının üzerinde resmi bulunduğu için köpeklerin Apollon’u olarak adlandırılmıştır. Bu bilgilere rağmen kökenleri Avrupalıdır. Güçlü isketlet yapısı ve itaatkar karakteri nedeniyle Cermen kavimleri tarafından muhafız olarak kullanılmış olup saldırganlaştırılırsa bir yaban domuzunu bile rahatlıkla öldürebilecek güce sahiptir. Zaten Avrupa’daki av partilerinin vazgeçilmez köpeklerinden biri olarak yüzyıllarca kullanılmıştır.

8) Sibirya (Husky) Kurdu

Siberian-Husky

 Sibirya kurdu ya da Haski (Husky) adıyla tanınan en sevilen evcil köpek cinslerinden biri olan bu köpekler aslında çelik mavisi gözleri, asil yüz yapısı nedeniyle oldukça yakışıklı hayvanlardır. Sibirya’daki Çukçi halkı tarafından uzun yıllar Ren geyiklerini güderken yardımcı olması nedeniyle ve atletik yapılır sebebiyle kendilerini kızak köpeği olarak kullanmışlardır. Her ne kadar evcillikleriyle tanınsalar da genlerindeki kurt’luktan olsagerek özgürlüğüne düşkün ve avcı bir türdür. Özellikle provoke edilmediği sürece zararsız olup kötü ellerde çok tehlikeli bir saldırı aracına dönüşebilmektedir. Bu nedenle ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) 1979 yılından beri Husky cinsi köpeklerin tehlike arz edebilir tür olara görmektedir.

7) Alman (Kurdu) Çoban Köpeği

alman kurdu

Dünyanın en popüler evcil havyam türlerinden biri olan Alman Kurdu (Türkiye’de sadece Kurt Köpeği olarak da söyleniyor) zekâsıyla ünlü bir ırktır. Diğer cinslerden ayrılan en önemli özelliklerinden biri de itaatkâr oluşlarıdır. Bu nedenle iyi eğitildikleri zaman yapabilecekleri insanı hayrete düşürebilir. Emniyet ve sağlık teşkilatlarının en çok kullandığı köpek cinslerinden biri olan Alman Kurtları’nın II. Dünya Savaşı’nın en kritik mücadelelerinden biri olan Stalingrad Savaşı’nda kullanıldığı da bilinmektedir.

6) Boxer

En-Tehlikeli-Kopekler-Boxer

Boxer türü köpeklerin geçmişi 1850’li yılların Almanya’sına kadar gidiyor. 22-30 kg ağırlığına erişebilen bu türün boyları 50-63 santimetre arasında değişiyor. Çok güçlü bir arazi köpeği olan Boxer’lar Almanların deyimiyle tasma tutmaz bir tür. Avrupalı zenginlerin av partilerinde kullanmak için bulldog cinsinden ürettikleri bu köpekler çok uzun yürüyüşler yapabilmesiyle ünlü.

5) Dogo Argentino

dogo

 

Dogo Argentino ilk olarak 1920 yılında Arjantinli Dr. Antonio Nores Martínez tarafından Cordoba Döğüş Köpeği baz alınarak avcı köpeği olarak geliştirilmiş. Pitbull Terrier cinsine benzerliği ile dikkat çeken Dogo köpek ırkı kaslı ve uzun vücut yapısı, güçlü çeneleri ile diğer türlerden ayrılmaktadır. Yaban domuzundan ayıya kadar birçok vahşi hayvanla baş edebilecek kadar güçlü bu köpek türü 1991 yılından itibaren birçok Avrupa Birliği ülkesinde yetiştirilmesi ve satılması yasaklanmıştır.

4) Doberman Pinscher

6998-doberman-pinscher-106

 

Ülkemizde de oldukça popüler bir köpek ırkı olan Doberman Pinscher türü köpekler ilk kez 1890 yılında Karl Friedrich Louis Dobermann adlı bir Alman subay tarafından geliştirilmiştir. Vergi toplama işlerine bakarken insanları korkutmak amacıyla kullanılan bu köpek türü zamanla tüm dünyada tanınarak dünyanın en çok beslenen köpek türlerinden biri olmuştur. Atletik yapısı ve eğitilmeye müsait karakteri nedeniyle polis teşkilatları tarafından tercih edilen Dobermanların diğer adı da polis köpeği olmuştur.

4) Cane Corso Italiano

Cane Corso

Cane Corso Italiano, isminden de anlaşılacağı üzere Molosser familyasından İtalya kökenli bir köpek cinsidir. Orta büyüklükte olarak sınıflandırılan Cane Corso’lar estetik ve kaslı vücut yapısıyla hemen göze çarpmaktadır. Sadık bir cins olan Cane Corso küçük yaşlardan itibaren doğru eğitilirse evcil hayvan olarak ideal bir köpektir. Ancak evcilleştirilmesine rağmen yabancılardan çok hoşlandığı söylenemez. Sadakati nedeniyle yüzyıllardır bekçi köpeği olarak kullanılan bu cins köpekler saldırganlaştırılırsa enerjik yapısı nedeniyle arz ettiği tehlike diğer cinslerden katbekat fazla olacaktır.

2) Presa Canario

presa

 

Tam adı The Perro de Presa Canario olan ya da kısaca Presa diye bilinen bu köpek ırkının kökeni Kanarya Adaları’na dayanmaktadır. Keşfedilip dünyaya yayılmasını sağlayan ise antropolog Dr. Carl Semencic tarafından gerçekleştirilmiştir. Yavruyken oldukça sevimli olan bu köpekler 64 cm uzunluğa 54 kg ağırlığa kadar büyüyebilmekteler. Uzun bacakları, kaslı vücudu ve güçlü çene yapısı nedeniyle kontrol edilmeleri çok zordur. Agresif karakteri ve güçlü sezgileri onu dünyanın en tehlikeli köpek türlerinden biri yapan en büyük etkenlerden biri. Tehlike sezdiği anda o tehlikeyi bertaraf eden kadar zaptedilmesi çok zordur. Çok iyi bir koruma köpeği olan Presa’lar saldırganlaştırılırsa vahşi bir yırtıcı kadar ölümcül olabilmektedir.

1) Pitbull

pitbull2

pitbull

Asıl adı American Pit Bull Terrier olan bu Mastif türü köpek ırkı herhalde dünyanın en popüler köpek türlerinden bir tanesidir ancak şöhretlerinin pek de olum yönde yayıldığı söylenemez. 90’lı yıllardan itibaren bizim medyamızda da yer alan “Pitbull Dehşeti” haberleri sayesinde insanların aklına tehlikeli köpek denince ilk gelen tür oldular. Gerçekten de atletik vücutları, kısa bacakları ve güçlü çeneleriyle ilk bakışta ürküten bu türün aslında oldukça sadık ve uysal bir hayvan olduğunu birçok besleyeni defalarca vurgulamıştır. Bu noktada yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi köpekleri tehlikeli yapan en önemli unsurun eğitim olduğunu tekrar vurgulamak gerekiyor. Köpek döğüşleri ya da koruma köpeği olarak satılmaları için bilerek saldırganlaştırılan Pitbull’lar halihazırdaki kötü şöhretlerinden kolay kolay kurtulamayacak gibi görünüyor.

Etiketler: , , , , ,

Bu yazı için 59 yorum yapıldı:

 1. yusuf diyor ki:

  bu arada Fatoş arkadaşımızaın yorumunada katılıyorum

 2. yüksel diyor ki:

  bu lanet ve acımasız olan resimdeki katil köpeklerin itlaf edilmesi lazım hemde hemen sadece diğer köpekler yeterlidir. nefret ediyorum bu katil köpeklerden ve bu köpekleri besleyenlerden.

  1. köpeksever diyor ki:

   bence sen onları nefretle dolduranlardan nefret et !!! bende besliyorum seviyorum bir kere bile saldırı teşebbüsü olmadı!!!

  2. köpeksever diyor ki:

   kendini öldür en acımasız hayvan İNSAN

   1. isimsiz diyor ki:

    bu arada arkadaşım sende bi insansın hem senin saldırmayan köpeğin en geç ölürken seni parçalayıp ölür
    hem neden besiyosunuz bu tür köpekleri süs için istiyosan git bi golden al veya saldırgan olmayan bir köpek al

    1. yok diyor ki:

     sen hayvan beslemenın zevkını bılemezsın.şunu da unutma dunyada insandan daha tehlıkelı bi ırk yoktur !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. acımasız diyor ki:

   sen kendini ne sanıyosun sen hem hayvan sewmeyip ne acıp bakıyon bu siteye

  4. efe diyor ki:

   Yüsel bey sizi dediniz gibi size yapsalar o köpekler bizden da aklı ve onlara köpek demek mantıklı degi ve oköpekleri iyi beslerseniz iyi davranırsanız çok iyi bir köpek ollur

  5. misafir diyor ki:

   asıl saldırgan olan hayvanlar değil onları yetiştiren hayvanlardır

 3. emre diyor ki:

  çok saçma bi top 10 listesi olmuş sibirya kurdu rottan daha saldırgansa artık :))))

 4. ferhat diyor ki:

  yüksel aslında cane corso veya diğer köpekler bu kadar saldırgan değildir kangallar bile insan parçala sahipleri ne kadar kötü insanlar ise köpeklerde onlara benzer senin şu anda yaptığın şey utanç verici sözler…

  Senin hayatını kurtaran köpeklerden birside cane corsodur türkiyede uyuşturucu satıcıları ve köpek dövüşlerindeki baskınlarda kullanılır !!!

  SEnin gibi insanlar bitmedikçe dünya bu kadar iyi ve sadece sahiplerini korumaya çalışn köpekleri kötü bilmeye devam edecek !!

 5. ilhami diyor ki:

  lan bu köpeklerin biri biri bende olsun yeter adıyaman yeşilyurt emrime amade

 6. ilhami diyor ki:

  yüksel arkadaşım öyle deme yoksa korktunmu:)

 7. gizli diyor ki:

  niye her yerde kangallar eksik

  1. snowfalcon diyor ki:

   kangallar insanlar için tehlikeli değil. ondan dolayı eklemedik. Sizin listeniz nasıl olurdu?

   1. dogo diyor ki:

    1. kangal
    2.pitbul
    3.dogo
    4.cone corse
    5.boxer
    6.alman kurdu
    7.alaska

    1. mıuhammet berat diyor ki:

     sibirya nerde manki

    2. mıuhammet berat diyor ki:

     sibirya kurdu nerde!!! :)

     1. cana can diyor ki:

      aha 8.sırada

 8. Serkan diyor ki:

  Sivas kangali nerde acaba tatildemi? Ordakilerin hepsini yer kangal. Yanlis siralama..

  1. cana can diyor ki:

   sivas kangal ezik

 9. musa diyor ki:

  yanlış 1. kangal

  1. snowfalcon diyor ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. sizin görüşünüze saygı duyuyoruz.

 10. lkççtctttt diyor ki:

  en tehlikeli köpek listesi güzel olmuş.

 11. ela diyor ki:

  benimde alman kurdum var ama yanlış yazım sıvas kangalı yok babamda goga argentino var ve cana yakın cocuk sever dirler bunu yazan ben bile daha iyi yazarım

  1. snowfalcon diyor ki:

   Liste yazarın kendi görüşlerini yansıtıyor zaten. Yazılar genelde derleme oluyor. Sizde yazıp bize iletebilirsiniz.

 12. mahmut diyor ki:

  kangal1 olmasi lazim rotu 10 a atmissiniz rot kangal haric hepsini yer sibirya kurduda saldirgan bir irk degilki artik dobermani 4e rotu 10a koyuyosaniz ben daha nediyim

 13. ali diyor ki:

  kangal 1. numarada olması lazım

  1. cemil diyor ki:

   kangal kolay kolay saldırmaz

 14. Dogo_Ceku diyor ki:

  Merhaba..
  Arkadaş ilk önce bilinmesi gereken şu..
  köpeklerin tehlikeli olup olmaması tamamen sahibinin elinde..
  Benim DOGO ARJANTİNİM var evimde bakıyorum çok sadık ve uysal kedilerle oynuyor :))
  AĞAZI OLAN KONUŞUYOR..

 15. Dogo_Ceku diyor ki:

  Sen hayvanın kulağını, kuyruğunu kesersen sonra döversen, diğer köpeklerle sosyalleşmesine izin vermezsen çiğ et verirsen veya karanlık odada tek başına bırakırsan o zaman kork..
  köpeğini bir dost gibi görürsen ve sana nasıl davranılmasını istersen onada o şekilde davran veya hiç sahiplenme günah onada..

 16. asd diyor ki:

  ya bokvayvırı neden bulamıyorum

 17. SERRA diyor ki:

  1-KANGAL !’!!!!
  2-ROTTWEİLER
  3-PİTBULL
  4-DOGO ARGENTİNO
  5-BOXER
  6-PRESA CANARİO
  7-CANE CORSO
  8-DOBERMAN
  9-GREAT DANE
  10-ALMAN KURDU
  11-SİBİRYA KURDU

 18. can dostum diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba,

  Aslında ilk sıraya yazılması gereken maalesef “insan”. Bence en tehlikeli ırk. Site yazarına teşekkür ediyorum ancak bir de eleştirim olacak. Keşke birer parargraf ile değil de biraz daha detaylı olsaydı yazınız ve ilgi çekmek adına yazdığınızı düşündüğüm başlığınızı “en güçlü köpekler” olarak derleseydınız. Baştan köpeklerin tehlike arz ettiğiniz empoze ettiniz biz okurlarınıza.

  Ben de bir pitbull besledim ve yine bir köpek besleyecek olsam tercihim yine pitbull olurdu. Sayın Dogo_Ceku durumu özetlemiş aslında, İnsan ırkının içinde hayvandan daha aşağılık yaratıklar var ki o gözü dönmüşler olmasa belki gazetelerdeki, radyodaki veya T.V.’deki haberler hiç olmayacak. Özetle ünlü bir pisikolok olan “Watson, John Broadus” dediği gibi;

  “‘Bana rastgele bir bebek verin, soyu-sopu, yetenekleri, eğilimleri, becerileri, vs. ne olursa olsun, ondan istediğim şeyi yaratayım: bir doktor, avukat, tüccar, hatta bir hırsız, bir katil.'”

  İnsanlarla hayvanların doğası o kadarda farklı değil. Nasıl eğitirseniz öyle davranır. Bir köpek sinirlendiği zaman sadece 1 insana zarar verir ve hemen etkisiz hale getirilir. Ancak tarihte öyle olmasını istemeyeceğiniz insanlar var ki… milyonlarca insanın katledilmesine neden olmuş,

  Herkeze sevgi ve selamlar

 19. murat diyor ki:

  seraya katılmıyorum çünkü kangal sadık akıllı sahibine düşkün itaatkar sakin ve uysal bi köpek ayrıca ben 3 tane kangal sahibiyim öyle bişey söz konusu bilee olamaz

 20. köpeksever diyor ki:

  Flap diye bir rottweiler tanıyorum dünyanın en uysal köpeği hiç saldırgan değil.

  Köpekler kötü ellere geçince saldırganlaşır

 21. köpeksever diyor ki:

  Rottweiler saldırgan bir ırk değil kötü ellerde mahfoluyor.

  Onun saldırı köpeği olarak seçilmesinin nedenleri:

  1.Acıyı hissetmemesi

  2.Güçlü olması

  3.Büyük olması

 22. köpeksever diyor ki:

  rottweiler gezdiriyorum besliyorum ve bana veya başkalarına bir kere bile ısırma teşebbüsü olmadı.Çok arkadaş canlısı

 23. köpeksever diyor ki:

  kangal nerde lannnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 24. mıuhammet berat diyor ki:

  bende sibirya kurdu var safkan
  bana hiç saldırmıyor ama tut komutunu verdiğim zaman o insanı veya hayvanı ısırmadan bırakmıyor vay o insanın haline

 25. aklmsis diyor ki:

  la kangalın neresi tehlikeli kafayı mı bozdunuz. İnsanlar için en az tehdit oluşturan tür kangallardır.

  1. emin diyor ki:

   aynen hak veriyorum

 26. ardayhaya diyor ki:

  lan siz kafayımı yediniz herkes kangalı seçiyor kangalda ne … var

 27. ardayhaya diyor ki:

  bence doğru sıralamışlar

 28. elhabibi diyor ki:

  Sİbirya kurdu yavrum büyük küçük bütün köpeklere saldırmaya çalışıp püskürtüyor ama alman kurdundan güçlü olduğu kesin aslında kangalın güçlü olması beslenme biçiminin bir sonucu mamayla beslerseniz bu kadar cüsseli olmaz.

 29. Muammer dogan diyor ki:

  Aksaray malaklisi daha güclü

 30. ugur diyor ki:

  ben yılarca sokak hayvanları ıcın yardımlar yaptım onlar yapılan ıyılıgıde unutmadıkları ıcın sadık yemek vererek sahıbını koruyor ve beklıyor onlar kımın nasıl neden geldıgını bılır huysuz olur bende ıkı tane caen corso var evt bır ınsana bır hayvana ölümcül darbe vereblılır bu zararı o vermıyor onu yetıstıren ama kendını yetıstıremeyen ınsanoğlu yapıyor ben bırcok yasanmıs olaylar gordum ve duydum kı hangısını dıle vursam boyle ınsan oglu varmıs mı dersınız ne yazıkkı var onları gercekten can oldugunu unutmayalım su hayatta kendımıze zor bakıyoruz lutfenn sıtede zıyaret eden meraklı arkadaslar veya hayvan yetıstırmek ısteyen arkadaslar onları evcılmen yapalım zaten onları iç gucusunde saldırganlık vardır sanmayın kı sahıbı zorda kaldıgında bırsey yapmaz demeyın ölmeyı bıle göze alır bızım turk mılletı hep sorar safkan mı abı der ya arkadaslar ben şunu anladım kı melez köpekte cok akılıdır yeterkı neden ne amaçla besledıgın onemlı allah ınsanogluna verırken bu canlıyı ınsanlıga yardımcı olsun dıye vermıs benım kopeklerıme ögrettıgım seyler ınsanlıga yardımcı olsunn dıye egıtım verdım eger kı bır ınsan ısterse akıl almaz seyler ogretır ve hayvanı ayakta alkıslarsınız kotu olursa bır hayvan o dunyanın en kotu hayvanı olur ya kım kotu hayvan mı yoksa onu kotu yetıstıren ınsanmı bızler yanı ınsanlar dunyanın en tehlıkelı canlılarıdır cunku akıl almaz seyler yapıyor ınsan lutfen duyarlı bır toplum olalım saygılarımla.

 31. cemil diyor ki:

  bu köpekler sosyel şekilde yetiştirirlerse hiç bir sorun olmaz

 32. köpeksever diyor ki:

  bu kadar saçma bir şey yok bu köpeklerin hiç biri saldırgan değil eğer sen köpeğini döverek ona karşı sürekli bir nefretle yetiştiriyorsan o zaman bir golden retriever da saldırgan olur önüne geleni parçalar ve onsanlar bu köpeklere hiç bir şans vermiyor bazı ülkelerde doğarken direk öldürüyorlar bu köpekleri onlara hiç şans vermiyorlar ben bu 10 köpeği de besledim hiç biri saldırgan olmadı hepsi de çok sevecendi ama aynı zamanda beni de koruyorlardi

  1. emin diyor ki:

   golden retriever i saldırganlaştırırsan az saldırgan olur ama o köpekleri saldırganlaştırırsan sahibini bile parçalar pitbull aşırı vahşi diğerleri aşırı agresif . saldırgan. olurlar çaktınmı köfteyi

 33. emin diyor ki:

  1. pitbull 2.doberman 3.cane corso ıtaliano 4.presa canario 5.great dane 6.boxer 7. dogo argentino 8. rottweiler 9. alman kurdu 10. husky

 34. yok diyor ki:

  bunların hiç biri zararlı köpekler değil ben bu köpek türlerinin hepsini besledim önemli olan köpek sahiplerinin o köpekleri nasıl yetiştirdiği eğer sen bir golden retriverı da nefretle yetiştirirse o köpekte saldırgan olur unutmatın hiç bir köpek yavrusu saldırgan olarak doğmaz bu köpek cinslerine de bir şans verilmesi gerek

  1. yok diyor ki:

   ayrıca bu top 10 da yapan kişi köpekler hakkında hiç bir şey bilmiyor demek ki

 35. kaan diyor ki:

  ben haziranda sibirya alcam si,birya pitbull dan daha güçlü biz kavga etirdik sibirya yendi.
  top 10 çok güzel olmuş

 36. alperen diyor ki:

  Ben rotvaydır besliyorum daha bana ne saldırdı ne kötü birşey yaptı bence yetiştirenlerden kaynaklanıyor saldırgan olmaları. Köpeğe derseniz saldır oğlum saldır oğlum köpek tabikide agresif ve saldırgan olur. Bunun kabahatini köpeklerin üstüne atmayın onu öyle yapan sizsiniz. Asıl en tehilekililerde siz varsınız.

 37. tigerra diyor ki:

  kangal yok mu??o nerde???

 38. çok diyor ki:

  1 rotvaydır 2kangal 3doberman 4 golden 5pitbull

 39. kopekseverbirokadardakorkar diyor ki:

  Rotvaydır okadarda tehlikeli bir ture benzemiyor. Yavruyken sahibi buyuturse zararsiz olacagini dusunuyorum. Cok tatli gercekten yavru hali :-) ama guzel bir egitim sart tabikide:-)

Yorum Yaz